نگاهی به « کتابخانه کنگره آمریکا » Library of Congress

« کتابخانه کنگره آمریکا » مجموعه ای از سی میلیون کتاب و متن از سراسر دنیاست که به 450 زبان دنیا گرد آوری شده است. این کتابخانه بزرگترین مجموعه را در بر دارد از جمله گنجینه ای از کتابهای فارسی است.

همچنین در سالهای اخیر به فرمت دیجیتال درآمده است و نسخه دیجیتالی کتابها برای عموم مردم در دسترس است.

این کتابخانه در شهر واشنگتن دی سی واقع شده است.

تاریخچه:

سال 1800 زمانی که پایتخت آمریکا از فیلادلفیا به واشنگتن دی سی تغییر کرد این کتابخانه تاسیس شد. در جنگ استقلال آمریکا نیروهای بریتانیا کتابخانه را به آتش کشیدند و مجموعه ای از سه هزار کتاب نابود شد.

سپس توماس جفرسون سومین رییس جمهور آمریکا، کتابهای شخصی اش را به کتابخانه داد. توماس جفرسون به کتابهایی در مورد اکتشافات جالب و هوشمندانه خیلی علاقه داشت و کتابخانه ای از حقوق و معماری داشت.

جفرسون نویسنده اعلامیه استقلال آمریکاست که زیربنای قانون اساسی آمریکاست.

کتابهای اصل جفرسون با ربان سبز، کتابهای جایگزین روبان طلایی و کتابهای بدون ربان متعلق به خود کتابخانه است.

از سال 1870 کتابخانه محل ثبت حق مولف شد. این کتابخانه 150 میلیون اقلام فرهنگی را در بر می گیرد که بیشتر از 36میلیون از آنها کتاب است. قطار قفسه هایش بیشتر از 1400 کیلومتر است. روزانه 15000 محصول به کتابخانه آورده می شود که 12000 تا از آنها به کتابخانه افزوده می شود.

بزرگترین، پر خرجترین و امن ترین کتابخانه دنیاست. داخل آن با مجسمه های 50 نقاش و مجمه ساز آمریکایی تزیین شده است. تمام افراد بالای 16 سال می توانند ثبت نام کنند و از گنجینه آن بهره مند شوند.

قبلا این کتابخانه ای اداری برای اعضای کنگره بود و شامل کتابهای حقوق، تجارت، دایره المعارف و تاریخ بود.

حتی نسخه انگلیسی قرآن که توسط جفرسون خریداری شده بود در این کتابخانه است.

برای جوانان، این کتابخانه بخشی از کتابهایش را به فرمت دیجیتال برای دانلود در اختیار مردم قرار داده است.  اکنون با ابزارهای سه بعدی می توان در کتابخانه گشت و گذار کرد.

وب سایت کتابخانه کنگره آمریکا

نگارش و گردآوری: مهندس شادی زهره وندی